Pitný režim

Pitný režim

Neoddeliteľnou súčasťou tvojho každodenného stravovania je aj pitný režim. Keď si zadáš do Googlu tieto kľúčové slová, vyskočia na teba sponzorované príspevky rôznych eshopov a ďalších fitness stránok, ktoré majú jediný cieľ – predať ti čo najviac balenej vody, prípadne rovno aj nejaké doplnky stravy, pretože ty si pri ich čítaní uvedomíš, čo všetko ti v tele chýba.

Zastavme sa na chvíľu a na rovinu si povedzme, že tvoje telo je inteligentný stroj, ktorý si sám dokáže povedať, či je dehydrované alebo nie. Mal/a si niekedy smäd? Nuž, tak asi vidíš, čo tým chcem povedať. Určite pi, určite veľa a rozhodne čistú vodu. Čas od času si daj kľudnej aj minerálku, ale tvoj základ a ideálne jedinú zložku by mala tvoriť voda. Nič ochutené, proste čistá voda. A pi jej toľko, koľko potrebuje tvoj organizmus. Napiť sa každú hodinu pohára vody alebo presne každý deň vypiť 2l vody je celkom zvláštna rada. Ani do auta neustále nedolievaš olej alebo iné tekutiny, pretože kým ich má, tak ti nesvieti žiadna kontrolka. A keď tebe nesvieti žiadne kontrolka (nemáš smäd), prečo by si mal piť pravidelne nejakú dávku vody? Nepoviem nič, ak je tvojou záľubou časté chodenie na záchod. Dá sa tam toho naozaj veľa prečítať, ale naozaj tam potrebuješ chodiť?

Niečo iné je pitný režim pri cvičení. Tam ti odporúčam vždy fľašku s vodou. Napríklad ja nosím malú 0,5l, ktorú si pred cvičením naplním a podľa intenzity cvičenia mi buď stačí alebo si ju doplním ešte raz. A to zase nesedí s tým, čo na teba vyskakuje pri fitness článkoch. Ak necvičím, pijem tak akurát a keď cvičím, som schopný vypiť aj liter vody za hodinu. Moje telo si povie, či je smädné alebo nie. A povie ti to aj tvoje. Ver mi. Teda ver svojmu telu.

PS: Telo načerpá vodu aj zo zeleniny a ovocia, takže to zbytočnej nepreháňaj a používaj starý dobrý rozum.

VODA S CITRÓNOM alebo VODA S JABLKOVÝM OCTOM

Určite na teba už niekde vyskočila rada, že treba každé ráno vypiť vodu s citrónom alebo vodu s jablkovým octom. Vraj sa ti stiahne žalúdok a ty potom menej ješ. Blbosť, blbosť a ešte raz blbosť. Nepi ani jedno, ani druhé. No dobre. V lete na osvieženie alebo po jedle si to kľudne daj, ale piť to nalačno, aby sa chudlo je nezmysel. Dlhodobé, pravidelné alebo časté pitie týchto „zázrakov“ môže mať vplyv na tvoju zubnú sklovinu (pozdravujem tvojho zubára, ak ti to on odporučil), ale žiadny pozitívny efekt na tvoje chudnutie to mať nebude. Drž sa čistej vody. Nič lepšie ešte ľudia nevymysleli. Myslím, to teraz smrteľne vážne.

KÁVA

Som milovník kávy, teda veľký milovník kávy. Dokonca si ju nechávam pražiť bronzovým medailistom SLOVAK BARISTA CUP 2015. Nie som náročný, stačí mi totiž to najlepšie. A keďže chutí všetkým v mojom okolí, vieš si ju aj ty jednoducho objednať tu:

Ale späť k pitnému režimu a ku káve. Kávu som mal najradšej bez mlieka a bez cukru. Ale keďže je káva kyslá (nemyslím teraz chuťovo) s nízkym pH nemusí každému padnúť dobre. Ak si napríklad v strese alebo máš z nejakého iného dôvodu prekyslený žalúdok, nemusí byť čierna káva úplne ideálny nápoj. Pridávam si preto do nej trochu mlieka, pretože to káve pH zvýši a nie je pre žalúdok takou záťažou. A vďaka tomu ich viem vypiť cez deň aj viac. Ja osobne pijem 2-4 kávy denne. Myslím ale presso a nie turka. A navyše ak je káva (ako napríklad tá moja) naozaj kvalitná a pražená pod dohľadom odborníka, niet sa čoho obávať. Cukor si ale do kávy už nedávam. A je to hlavne z toho dôvodu, že som cukor na 6 dní v týždni vylúčil zo svojej stravy. Ale o tom ti poviem viac v jednotlivých Fázach mojej Cesty za pekáčom.

Existujú aj názory, že je pitie kávy nezdravé. Tu by som sa pozastavil. Vyššie sme si povedali aké to je s jej kyslosťou a pH, ale dá sa to eliminovať jednoduchou kombináciou s mliekom. Inak káva zdravému človeku a v normálnom množstve nijak neškodí. Vysoká dávka však môže byť aj smrteľná. Koniec koncov je to len pesticíd, ktorým sa niektoré rastliny bránia škodcom. Ale keďže sú ľudia oveľa väčší ako hmyz, má káva pre nás stimulujúce účinky. Ak by človek ale vypil 100 šálok za deň, rozhodne ho to zabije! Ak má ale niekto zdravotné problémy, napríklad chronické poškodenie pečene, rizikových už môže byť aj pár šálok kávy!

Je nesporné, že kofeín má povzbudivé účinky na koncentráciu, znižuje pocit únavy a dokonca aj na športový výkon vďaka tomu, že znižuje vnímanie námahy. Navyše sa rýchlo vstrebáva. Od požitia do 45min. sa vstrebe 99% prijatého kofeínu. Je bežné, že športovci si dávkujú kofeín 30 – 60 min. pred záťažou. Napríklad šprintéri pred behom alebo futbalisti pred zápasom. Vytrvalostní športovci aj počas dlhodobého výkonu (cyklisti, maratónci…) Častokrát je to ale formou kofeínových tabletiek alebo prášku.

Ale teraz bacha. Kofeín je látka, na ktorú si vytváraš rezistenciu. Keď svoj organizmus naučíš na určité množstvo, už mu nebude časom stačiť. Budeš nevedomky pridávať väčšie a väčšie dávky kofeínu a môže to dopadnúť aj tak, že si budeš dávať kávu aj pred spaním. Dobre, to som možno trochu prehnal. Ale je pravdou, že veľké množstvá kofeínu majú sedatívne účinky. Keď vypiješ napríklad 10 šálok, môže sa stať, že si budeš musieť ísť ľahnúť. Je to paradox, ale je to proste fakt. Ak si chceš rezistenciu na kofeín znížiť, miesto väčších dávok si dopraj pár dní až týždeň bez kávy. Káva sa dá nahradiť napríklad čiernym alebo zeleným čajom, ktoré majú približne tretinový obsah kofeínu. Môžeš vyskúšať aj bezkofeinovú kávu, ak je pre teba nepredstaviteľné začať deň bez kávy. To robím napríklad ja. Pre mňa je to až rituál, ktorého sa nevzdám.

Neodporúča sa ani pitie vo večerných hodinách po 18:00. Pozdravujem všetkých študentov, čo sa učia celú noc. Aj ja som taký bol. Neodporúča sa to ale preto, lebo kofeín odďaľuje vylučovanie melatonínu, teda hormónu, ktorý prispieva ku skráteniu času potrebného ku spánku. Takže ak nemáš ráno skúšku, na ktorú si sa mohol s kľudným svedomím učiť aj celý týždeň, kávu už večer nepi. Chceš sa predsa dobre a kvalitne vyspať. A spánok, ako sme si povedali v článku o hormónoch, je zázračným liekom, ktorí ľudia prestávajú využívať.

Kávu nepi ani tesne po jedle. Je zvykom si dávať hneď po obede kafíčko. Kofeín bohužiaľ narúša vstrebávanie živín, napríklad takých bielkovín. Daj si po jedle čas, aspoň hodinu, kedy si dopraješ svoje obľúbené kafíčko.

A čo sa týka tvojho tréningu… To je otázne. Neviem, ako si na tom zdravotne. Ja sa za športovca nepovažujem a preto sa nepotrebujem dopovať kofeínom pred tréningom. Ak ti chýba pred tréningom energia a cítiš sa vyčerpane, tak mi ver, že najlepší spôsob, ako energiu vyrobiť je, že sa pustíš do tréningu. Veď si zober, ako sa cítiš vždy nabudene po tréningu. Telo si energiu samo vyrobí. Podľa mňa je na rekreačnej úrovni zbytočné ho dopovať dávkami kofeínu len preto, aby človek podal lepší výkon. Nechám ale na teba.

ENERGETICKÉ NÁPOJE

Budem veľmi stručný. Zázrak menom energetické nápoje je celý postavený na tom, že ťa nadopujú cukrom. A keďže cukru prijímaš veľa aj bez toho, zabudni na ne. Myslím to tak, ako to píšem. Nepi ich vôbec. Poznám a vídam prípady, kedy to ľudia pijú miesto kávy. Reči typu chutí mi to a je to lepšie, ako káva si nechaj pre svojich kamarátov a svoj obézny život. Ak si chceš dať energeťák, daj si ho v rámci svojho YES DAY. V tomto dni je jedno koľko kalórii prijmeš. Ale v bežný deň na to zabudni. Ich pitím ideš sám proti sebe a svojmu chudnutiu.

Aby som len nehanil. Je fér uviesť, že existujú aj kvalitné energetické nápoje bez cukru. Používajú ich hlavne športovci pred alebo počas športového výkonu. Oproti káve majú výhodu v tom, že vieš presne akú dávku kofeínu dostaneš. Pri káve je to len odhadom, pretože tam závisí, ako dlho sa ti lúhuje. A že obsahujú nielen kofeín, ale aj takú guaranu? Prípadne guaraninmatein alebo tein? Asi bude pre teba novinkou, že sú to len pomenovania pre kofeín, ktorý nepochádza z kávovníku.

ALKOHOL

Nepi vôbec. Máš teraz chuť mi nadávať však? Určite začneš teraz z rukáva ťahať aké je pivo zdravé, že je to tekutý chlieb, o priaznivých účinkoch vína bieleho, červeného, ružového… Na chvíľu ťa zastavím. Okrem príjemných pocitov, väčšieho sebavedomia a tekutej guráže ti alkohol nič neprinesie. Je navyše plný cukru a prázdnych kalórií, s ktorými sa telo aj tak musí vysporiadať. K tomu všetkému ti ešte aj zaťažuje orgány a vzniká na ňom závislosť. Takže je škodlivý nie len pre tvoje zdravie, ale aj pre tvoj finančný rozpočet a tvoju rodinu.

Má to však malé ale. Teda veľké ALE. Sme ľudia. A ja viem, že naozaj si alkohol odoprieť dokáže len málokto. Také dobré vychladené pivko… hm, čo povieš? Toho sa asi nedá vzdať. A všetky tie špeciály IPA, APA, ALE, STOUT, ktoré len čakajú na to, aby ich človek ochutnal. Nuž áno. Aj ja mám rád pivo, mám rád aj víno a mám rád aj whisky. Dá sa nájsť teda nejaký kompromis? Určite dá. Ten kompromis sa volá YES DAY. Niekto to volá CHEAT DAY, niekto VOĽNÝ DEŇ. Ja to volám YES DAY, pretože v ten deň hovorím YES na všetko vrátane jedla a obľúbeného piva. Je to jediný deň v týždni, kedy si doprajem všetko, naozaj všetko, čo cez týždeň nejem a nepijem. Miesto toho, aby som popíjal pivečko, vínečko a whisky každý večer, tak si tieto radosti a slasti doprajem v jeden deň. Neznamená to ale byť spitý pod obraz. Znamená to, že si večer to pivečko k filmu kľudne otvorím a kľudne si dám aj svoju obľúbenú whisky. Viac sa o tom rozpisujem v Základných princípoch v rámci Cesty za pekáčom, pretože tam vysvetľujem, čo sa v tvojom tele deje, keď si všetko zakázané dopraješ práve len v tom jednom dni v týždni. Teda okrem toho, že sa na to človek potom aj viac teší a viac si tú slobodu aj vychutná.

CHCEŠ SA NAUČIŤ JESŤ, ČO CHCEŠ A CHUDNÚŤ?