SACHARIDY

SACHARIDY

Určite si už počul, že sacharidy sú zlé. Bohužiaľ to schytávajú zo všetkých strán a pomaly sa proti nim vedú vojny a vznikajú ďalšie a ďalšie protisacharidové odboje. Problematika je ale trochu komplexnejšia a hádzať všetky sacharidy do jedného vreca s označením ZLÉ, nie je správne. Sacharidy delíme na jednoduché a komplexné. Medzi sacharidy sa radí aj vláknina, ktorá je pre tvoje trávenie veľmi prínosná, ale pekne po poriadku.

Jednoduché sacharidy, hovorme im ľudovo cukry, sú v dnešnej dobe obsiahnuté v toľkých výrobkoch, že ich konzumujeme až v príliš veľkom množstve. Ich zdrojom sú všetky sladené nápoje, džúsy, čokolády, sladkosti, alkohol, priemyslovo spracované potraviny apod. Práve tieto by sme mali prijímať v čo najmenšom množstve. Fitness priemysel proti nim začal brojiť, ale bohužiaľ sa s nimi zviezli aj tie komplexné, ale boj proti nim už nie je na mieste. Skôr naopak. Ako makroživina sú pre telo veľmi prínosné a prospešné.

Hlavnou úlohou sacharidov všeobecne je to, že tvojmu organizmu dodávajú energiu. Telo si väčšinu prijatých sacharidov rozloží na glukózu, ktorá slúži ako palivo pre tvoje každodenné fungovanie. Nadbytok sa potom ukladá vo forme tuku na horšie časy. Teda „horšie“ časy. Telo nerieši v akých časoch práve žiješ, ale keď ich má nadbytok, uloží si ich ako dobrý hospodár. Nemôžeš sa na neho za to hnevať. Ale toto je podľa mňa bod, kedy sa ľudia začali sacharidov obávať. Lenže problémom nie sú samotné sacharidy, ale ich nadbytok v prijímanej strave a málo pohybu, ktorý ma za následok, že telo prijatú energiu nedokáže zužitkovať a tak si ju uloží vo forme tukových vankúšikov a my sme krásne obalení ako v bavlnke. Nezdravej bavlnke podotýkam. (pokračovanie nižšie)

Úspešne chudnúť bez jojo efektu sa dá jednoducho – stačí, keď zo svojej stravy nebudeš nič vynechávať.“

Muž v kuchyni


Viac si o tom môžeš prečítať v nasledujúcom článku:

pokračovanie:

Dôležitou úlohou sacharidov je doplňovanie glykogénových zásob v našich svaloch, ktoré práve glykogén používajú ako hlavný zdroj energie počas tréningu. Nuž, sacharidy by sme jesť nielen mali, ale jesť ich aj musíme, lebo keď ich telo bude mať nedostatok, začne si zásoby dopĺňať z bielkovín, čiže ako prvé siahne po našich svaloch. A to nemyslím obrazne. Je to pre telo jednoduchšie a pre náš tým pádom neefektívne.

A keď sme otvorili otázku doplnenia energie po tréningu, asi cítiš, kam tým mierim – jedenie sacharidov vo večerných hodinách. Väčšinou totiž cvičíš po práci. A ak nebodaj cvičíš ráno, aj tak si povedzme k večernému pojedaniu sacharidov. Toto je asi najustálenejší mýtus, ktorý koluje medzi ľuďmi a pozná ho aj pani Kopečková z Hornej Dolnej. Večer údajne nemôžeš jesť sacharidy. Nebudem chodiť okolo horúcej kaše – je to blbosť. Ak by som to obrátil, práveže večer by si mal jesť sacharidy. Nemyslím jednoduché cukry, teda sladkosti. Myslím tie komplexné sacharidy. Telo na noc nevypneš, funguje ďalej. Naopak mu spánkom dopraješ 6-8 hodín pôstu. Ale je pravdou, že posledné jedlo by si mal mať najmenej dve hodiny pred spaním. Uvediem príklad na sebe. Ja jem naposledy tesne pred 20:00 a spať idem o 00:00-00:30. A dávam si plnohodnotnú večeru vrátane sacharidov. Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že pre telo je najdôležitejší nie kedy ješ, ale koľko toho zješ za deň/týždeň. Zdroje týchto komplexných sacharidov, teda sacharidov, ktorých sa nemusíš báť, nájdeš nižšie.

VLÁKNINA:

Poďme si ešte niečo povedať o vláknine a prečo je pre teba dôležitá. Jej dôležitosť sa niekedy naozaj podceňuje, ale je to škoda. Je veľmi, ale veľmi užitočná pre zdravie tvojho tráviaceho traktu. Nielenže optimalizuje a napomáha zdraviu čriev, rovnako prispieva k znižovaniu hladiny cholesterolu, pretože reguluje vstrebávanie tukov a cholesterolu. Ovplyvňuje trávenie a vstrebávanie sacharidov tým, že znižuje rýchlosť, ktorou sa glukóza vstrebáva do krvného obehu. Riedi toxický odpad v črevách a aj urýchľuje prechod natrávenej potravy tvojimi črevami. V neposlednom rade pozitívne ovplyvňuje vstrebávanie vitamínov a minerálov a dokonca aj tvoju telesnú hmotnosť, keďže potraviny s vysokým obsahom vlákniny ťa viac zasýtia a ty sa potom neprejedáš. 

Vlákninu nájdeš v ovocí, zelenine, celozrnných potravinách, strukovinách, ba aj v orechoch. A potom, že prečo je vegetariánska strava zdravá, no nie? Nebudem túto tému opäť otvárať, ale ako mäsožravec rozhodne jedz veľa zeleniny, ovocia, orieškov, strukovín, vločiek a budeš v pohode.

ZDROJE SACHARIDOV:

Ovocie, Strukoviny, Obilniny, Ryža, Ovsené vločky, Cestoviny, Pečivo,

Zelenina – označená „S“ v jedálničkochzemiaky, batáty, tekvica – všetky druhy, červená repa, mrkva

Zelenina – neoznačená ako „S“ a môžeš jej jesť koľko a kedy chceš: paradajky, paprika, uhorka, cibuľa, cuketa, špenát, šalát – všetky druhy, brokolica, karfiol, kaleráb, reďkovky, kapusta, kel, huby, baklažán, špargľa

ZDROJE VLÁKNINY:

Ovocie, Zelenina, Strukoviny, Orechy, Ovsené vločky, Celozrnné výrobky

CHCEŠ SA NAUČIŤ JESŤ, ČO CHCEŠ A CHUDNÚŤ?