BIELKOVINY

BIELKOVINY

Bielkoviny sú jediná makroživina, ktorá za celé tie roky nečelila negatívnemu trendu ako tuky a sacharidy. Všeobecne sú bielkoviny spojené s naberaním svalovej hmoty. Myslím, že si bielkoviny každý z nás spája aj s proteínovým práškom, ktorý 99% ľudí, čo začnú cvičiť, hneď pije. Lebo to tak robia všetci. Doplnkom stravy sa venujem vo zvlášť záložke.

V každom prípade je prínos bielkovín v stravovaní zásadný. Pomáhajú nielen budovať, ale aj udržovať svalovú hmotu. Sú zdrojom kalórii a platí pravidlo, že čím viac svalov človek má, tým viac spaľuje energie, takže má vyšší energetický výdaj, čím prispievajú aj k spaľovaniu tukov. Menej známym faktom je ale to, že prispievajú aj k lepšiemu zdraviu kostí a ich menšiemu slabnutiu pri starnutí.

Vyšší príjem bielkovín je žiadúci aj v kontexte toho, že znižujú krvný tlak a hladinu cukru v krvi. No a v neposlednom rade ponúkajú aj vyšší pocit sýtosti, čím opäť prispievajú k tomu, že má človek menšiu chuť sa prežierať a „dotláčať“ sa sacharidmi. Lenže nedajú sa jesť len bielkoviny, aj keď predstava každodenného jedenia steaku sa mi pozdáva, je to stále len jedna z troch makroživín.

Zlé jazyky tvrdia, že nadmerná konzumácia bielkovín môže škodiť. Vraj zaťažujú pečeň, ľadviny a spôsobujú rakovinu čriev. Hlavne jedenie červeného mäsa. Ak si chceš čítať odborné štúdie na internete kľudne môžeš, ale podľa mňa bude stačiť, keď si povieme, že človek, ktorý nemá priamo zdravotné problémy s vyššie uvedenými orgánmi, sa zvýšeného príjmu bielkovín báť nemusí. A ten, kto problémy má, ich aj tak konzultuje so svojím lekárom. Aspoň tomu chcem veriť, je to totiž zodpovedné. No a čo sa týka rakoviny čriev, tak v prípade pestrej a rozmanitej stravy tento problém tiež odpadá.

A úprimne si povedzme, že ak si zdravý jedinec, nedokážeš zjesť také množstvo bielkovín, aby ti to uškodilo. Keď pôjdem trochu do detailu, doporučené minimálne množstvo je 1,1 – 1,2g/kg váhy. Toto množstvo ti postačí, aby si nestrácal svalovú hmotu. Ale aby si nejakú aj nabral, v rôznych fitness článkoch a knihách sa doporučené množstvo pohybuje okolo…