TUKY

TUKY

Tuky si svoje najhoršie obdobie odžili koncom dvadsiateho storočia a nemôžem tvrdiť, že by aj dnes mali vyhraté. Stále sa nízkotučná strava spája so zdravým životným štýlom. Spomeň si na všetky nízkotučné mlieka, tvarohy, jogurty a syry, ktoré máš v chladničke. Tuky si naozaj, ale naozaj nezaslúžia takú perzekúciu, akej sa im dostalo. Podobne ako bielkoviny a sacharidy, sú aj ony makroživinou, ktorá nemôže byť z našej stravy vylúčená. Naopak. A myslím tým aj tie opovrhované nasýtené tuky.

Začnime ale od začiatku. Tuky poznáme nenasýtené, ktoré sa delia na mononenasýtené a tie sa nachádzajú v tučnom ovocí ako napríklad avokádo, ďalej orechy, prípadne aj v olivovom oleji a polynenasýtené, ktoré nájdeš v morských rybách ako losos a makrela, ďalej v repkovom oleji, semienkach, sóji atď. Už len z tých pár vymenovaných potravín sa dá usúdiť, že sú považované za zdravé tuky.

Ale čo také nasýtené tuky? Tie sú nezdravé? Ani zďaleka! Pretože neškodia tvojmu zdraviu a mylne sa spájajú so srdcovo-cievnymi chorobami a obezitou. Tlstí nie sme preto, že jeme nasýtené tuky, ale že jeme veľa a málo sa hýbeme. Pre zdravého človeka nepredstavuje maslo, slanina a tuk obsiahnutý v červenom mäse žiadne riziko. Je ale nutné dodať, že to píšem v kontexte vyváženej stravy, ktorá nie je zložená len z tukov. Veľmi nerád by som navodil dojem, že ak budeme jesť len slaninu, tak budeme zdraví a chudí. Rovnako ako u bielkovín a sacharidov, vyvážená strava je základ a stále sú len jednou z troch makroživín.

Napriek tomu, že je žiadúce, aby väčšina tukov prijatá v strave bola nenasýtená, nie je na mieste nasýtené úplne vyradiť. Práve naopak, sú tiež zdraviu prospešné, pretože u muža udržujú potrebnú hladinu testosterónu a zároveň zvyšujú aj pocit sýtosti. Taký rib-eye steak alebo vajíčka so slaninou ti zrazu neprídu nezdravé, čo? Veď ani nemajú prečo. Ak si teda k tomu steaku…