SACHARIDY

SACHARIDY

Určite si už počul, že sacharidy sú zlé. Bohužiaľ to schytávajú zo všetkých strán a pomaly sa proti nim vedú vojny a vznikajú ďalšie a ďalšie protisacharidové odboje. Problematika je ale trochu komplexnejšia a hádzať všetky sacharidy do jedného vreca s označením ZLÉ, nie je správne. Sacharidy delíme na jednoduché a komplexné. Medzi sacharidy sa radí aj vláknina, ktorá je pre tvoje trávenie veľmi prínosná, ale pekne po poriadku.

Jednoduché sacharidy, hovorme im ľudovo cukry, sú v dnešnej dobe obsiahnuté v toľkých výrobkoch, že ich konzumujeme až v príliš veľkom množstve. Ich zdrojom sú všetky sladené nápoje, džúsy, čokolády, sladkosti, alkohol, priemyslovo spracované potraviny apod. Práve tieto by sme mali prijímať v čo najmenšom množstve. Fitness priemysel proti nim začal brojiť, ale bohužiaľ sa s nimi zviezli aj tie komplexné, ale boj proti nim už nie je na mieste. Skôr naopak. Ako makroživina sú pre telo veľmi prínosné a prospešné.

Hlavnou úlohou sacharidov všeobecne je to, že tvojmu organizmu dodávajú energiu. Telo si väčšinu prijatých sacharidov rozloží na glukózu, ktorá slúži ako palivo pre tvoje každodenné fungovanie. Nadbytok sa potom ukladá vo forme tuku na horšie časy. Teda „horšie“ časy. Telo nerieši v akých časoch práve žiješ, ale keď ich má nadbytok, uloží si ich ako dobrý hospodár. Nemôžeš sa na neho za to hnevať. Ale toto je podľa mňa bod, kedy sa ľudia začali sacharidov obávať. Lenže problémom nie sú samotné sacharidy, ale ich nadbytok v prijímanej strave a málo pohybu, ktorý ma za následok, že telo prijatú energiu nedokáže zužitkovať a tak si ju uloží vo forme tukových vankúšikov a my sme krásne obalení ako v bavlnke. Nezdravej bavlnke podotýkam.

Dôležitou úlohou sacharidov je doplňovanie…