Všeobecne o tom, ako si skladať jedlo

Všeobecne o tom, ako si skladať jedlo

Asi ťa neprekvapí ak ti poviem, že neexistuje žiaden zázračný kľúč. Dôležité ale je, aby naše jedlá obsahovali všetky tri makroživiny a asi oceníš, ak tu nebudem rozpisovať pomery v percentách. Niekedy budeš mať viac sacharidov, niekedy tukov a inokedy bielkovín. Je to v poriadku, je to normálne, je to ľudské.

Kedykoľvek budeš uvažovať o zložení jedla (ak nebodaj nebudeš mať chuť na niečo odo mňa 🙂 ), tak tvoje jedlá by mali obsahovať aj bielkoviny, aj sacharidy a aj tuky. Ak si čítal záložku o makroživinách, tak určite vieš, že sa ani jednej z nich báť nemusíš. Naopak je žiadúce, aby boli zastúpené všetky. Budem ich označovať B, T, S.

Každé hlavné jedlo by malo byť B+T+S a k tomu zelenina. Zo záložky o sacharidoch vieš, že nie každú zeleninu označujem ako S, lebo obsah sacharidov v nej nie je nijak zásadný. Myslím tým zelenina ako šalát, paradajky, uhorky atďTakáto zelenina ale obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu, ktorej ješ určite málo. 

Keď už sme si povedali o hlavných jedlách, čo si dať medzitým? Ak budeš mať na niečo chuť, daj si porciu ovocia. Ovocie tiež obsahuje sacharidy (ktorých sa už nebojíš) a vlákninu. Samozrejme aj vitamíny a minerály. A prečo práve ovocie? Ruku na srdce, jeme ho málo. Pramálo. Ak ovocie doplníš napríklad syrom alebo jogurtom (taký banán s jogurtom je perfektný!) dostaneš zase kombináciu B+T+S.

Počet jedál nie je nikde striktne stanovený. Niekto ide režimom 3+3, teda tri hlavné jedlá a k tomu desiata, olovrant a druhá večera. Niekto si to nastaví na 3+2, niekto 3+1 a niekto len 3+0. Aj ty si nájdeš svoj rytmus. A ak sa vydáš na Cestu za pekáčom, budeš si aj ty môcť dopriať jeden deň v týždni, kedy zješ čo chceš a koľko chceš. Doslova. Prečo je to efektívne na tvoje chudnutie vysvetľujem v základných princípoch pri jednotlivých fázach. 

Vráťme sa ale k bežnému každodennému životu. Hlavne ak začínaš so zdravým stravovaním, prípadne aj varením. Nič nepokazíš, ak začneš nad zložením jedla rozmýšľať touto rovnicou:

TVOJ DEŇ = ((B+T+S)+ZELENINA)+ OVOCIE

No a to ovocie na konci kľudne doplň spomínanou bielkovinou a budeš úplne v pohode a nemusíš si ani počítať pomer bielkovín, tukov a sacharidov. Vďaka ovociu a zelenine prijmeš ešte aj dostatok vlákniny. Toto je základné zloženie jedál, kedy budeš jesť zdravo a vyvážene.

RAŇAJKY

Najdôležitejšie jedlo dňa. Koľkokrát sme to už počuli? Ja aspoň miliónkrát. Vyskakuje to na mňa aj od rôznych blogerov, známych aj neznámych osobností. Ešte aj moji rodičia mi to tlačili odmalička. Ale to je všetko. Zatiaľ som nevidel dôkaz a ani žiadnu štúdiu, ktorá by dokázala, že raňajkovať je vyslovene pre tvoj organizmus prospešnejšie, než raňajky vynechávať.

Nechám rozhodnutie na tebe. Je to podľa mňa každého osobná vec, či raňajkuje alebo nie. Neraňajkovaním si vyslovene neškodíš a raňajkovaním si vyslovene neprospievaš. Rozhodni sa sám, čo je pre teba príjemnejšie a pohodlnejšie.

JEDÁLNIČKY – PRAKTICKÁ UKÁŽKA:

Môj blog je o hlavne tom, aby si si jednoducho vedel/a recepty z mojej stránky nakombinovať tak, aby si sa stravoval/a zdravo, jednoducho a chutne.

Rozdelenie na raňajky-obed-večera ber ako praktickú ukážku toho, ako môj blog využiť z pohodlia domova.

Ak máš záujem nechať si poradiť aj konkrétne, nájdeš tu aj kompletné jedálničky. Stačí si len vybrať:

CHCEŠ SA NAUČIŤ JESŤ, ČO CHCEŠ A CHUDNÚŤ?