Čo jesť pred a po cvičení

Čo jesť pred a po cvičení

Telo je dokonalý stroj. Všetky krátkodobé nedostatky ti odpustí. Začali sme, podľa môjho názoru, až príliš kombinovať, časovať, plánovať a počítať. Stravu. Verím, že nie si vrcholový športovec a ani sa nepripravuješ na MS v kulturistike. Nenamáhaj teda svoj organizmus povinným dávkovaním jedla a uvidíš, že ti za to poďakuje.

PRED TRÉNINGOM

Všeobecne sa tvrdí, že sa musí jesť pred tréningom, aby sme mali energiu a silu. Nuž, rovno si povedzme, že je to moderná blbosť. Alebo skôr moderne udržovaný prežitok. Nespočetnekrát som už počul, aby som 30 min. pred fyzickou aktivitou zjedol banán s jogurtom alebo nejaké oriešky. Otvorene ti vravím, že ani banán, ani jogurt, ani oriešky za pol hodinu nestráviš. A natriasať sa s jedlom v bruchu je prinajlepšom nepríjemné. Prinajhoršom sa povraciaš. Ak sa naozaj nebudeš vedieť zbaviť psychického bloku, že sa musíš najesť, tak to urob najneskôr! 2 hodiny pred záťažou. Ale najlepšie urobíš, ak jesť nebudeš pred tréningom vôbec.

Teraz si určite ťukáš do čela. Odporuje to všetkému, čo ti vravia, čo sa dočítaš, čo sa dopočuješ a čo si myslíš. Ver mi, na tvoj výkon nebude mať plné brucho žiadny pozitívny vplyv. Tvoj výkon ovplyvní to, aký kvalitný odpočinok a spánok tvoje telo malo a v akej si aktuálnej forme. O to viac to platí, ak chceš schudnúť. Nechaj teda svoje telo čerpať zo svojich zásob, má ich určite viac, než dosť.

To, čo teraz čítaš pre teba musí byť šok. Kľudne si nechaj trochu času, porozmýšľaj nad tým, kľudne si to prečítaj viackrát a potom to vyskúšaj. Ak bude tvoj športový výkon taký istý, ak nie lepší, ako predtým, tak mi dáš za pravdu. Nejesť pred tréningom mi nielenže pomohlo rýchlejšie spaľovať tuky, ale aj zlepšiť moje výkony.

Úspešne chudnúť bez jojo efektu sa dá jednoducho – stačí, keď zo svojej stravy nebudeš nič vynechávať.“

Muž v kuchyni


Viac si o tom môžeš prečítať v nasledujúcom článku:

PO TRÉNINGU

A čo po tréningu? Mám tiež nejesť ty mudrlant? Nie, naopak. Práveže po tréningu sa najesť musíš. Telo potrebuje doplniť živiny pre regeneráciu. Ale čo jesť? Určite proteiňák a ideálne ešte v sprche tak, ako to robia všetci, však? Nuž, v tomto ťa asi sklamem alebo možno aj poteším. Nepotrebuješ žiadny proteiňák.

Potrebuješ hlavne sacharidy. Teda v prvom rade. V druhom rade aj bielkoviny. Ale nemusíš hneď, stačí do 30 min. po tréningu. A zabudni na prášky. Daj si 1-2 porcie ovocia. Ideálne jablko, banán alebo hrozno. Som zástancom pravidelného príjmu bielkovín, radšej častejšie než obrovské množstvá nárazovo, preto si ku svojim 2 banánom dám napríklad 500 ml kefírového mlieka. Alebo k jablku a hroznu 100g syra.

Bezprostredne po tréningu (do 30 min. od skončenia) to telu bude bohato postačovať. Ale svojmu dokonalému stroju musíš dodať viac. Do 2 až 2,5 hodiny po tréningu si daj plnohodnotné jedlo B+T+S. Takže nejaký steak alebo lososa so zemiakmi, prípadne kuracie mäso s ryžou a orechmi a nezabudni na veľkú porciu zeleniny!

Nič viac nepotrebuješ vedieť. Odteraz sa nemôžeš vyhovárať, že ti to nikto ešte nepovedal.

CHCEŠ SA NAUČIŤ JESŤ, ČO CHCEŠ A CHUDNÚŤ?