O doplnkoch stravy

O doplnkoch stravy

Nie som žiadnym fanúšikom a ani zástancom doplnkov stravy. Tiež som im v minulosti prepadol, to priznávam. Multivitamín, céčko, proteiňák, rybí tuk a koenzým Q10 sa stali súčasťou mojich raňajok. V jednom momente som si uvedomil, že to vyzerá horšie, ako keď si dôchodca dáva svoju dávku liekov. Spýtal som sa sám seba, či mi trocha nešibe? A hádaš správne, neodporučil mi ich lekár, ale ľudia z oblasti fitness a pár výživových poradcov. Teda takých, čo mali len licenciu na predaj a veľkú motiváciu mi ich predávať.

Telo je však dokonalý stroj, ktorý je z potravy schopný vziať si všetky potrebné vitamíny a minerály, ktoré potrebuje a hlavne koľko ich potrebuje. To, čo nepotrebuje, tak či tak vylúči. Ak sa teda spolu s ovocím a zeleninou napcháš aj drahým multivitamínom (a povedzme, že telo je schopné z neho prijať 100% obsahu, čo je tiež otázne, všakže?), ktorý je zároveň TOP-ultra-mega-neviem-čo-ešte, telo aj tak prijatý nadbytok vylúči. Väčšinou v moči, pretože okrem vitamínov A, D, E a K sa všetky viažu na vodu. Nuž, tak si platíš v podstate drahé čúranie. Porcelán v záchode musí mať radosť.

Preto všade apelujem na každodenné jedenie zeleniny a ovocia, lebo je to zdravé. Nepočul si to už náhodou aj detstve? Nuž stále to platí. A je to nielen zdravšie, ale aj neporovnateľne lacnejšie, než pojedanie tabletiek a práškov.

Kým ti doplnok stravy nepredpíše lekár, zváž, či je naozaj nutné si ich kupovať. Možno ušetríš kopu prachov. To je moja rada. Ber alebo nechaj tak. No a myslím tým aj proteínové prášky. Jeden tvaroh obsahuje také isté množstvo bielkovín, ak nie aj viac, ako jedna dávka proteínového prášku. Ak nebudem porovnávať cenu a dám na misky váh prášok vs. jedlo, vyberám si jedlo.

Aby som len nehanil, kvalitný proteínový prášok môže byť skvelý na doplnenie príjmu bielkovín, ktoré nemôžeš v strave prijať. Či už je to kvôli tomu, že neješ živočíšnu stravu, alebo by si musel dramaticky navýšiť kalorický príjem (napr. ak chudneš) alebo kvôli tomu, že chceš zásadným spôsobom budovať svalovú hmotu. Ešte raz zdôrazňujem slovo kvalitný.

Ďalší doplnok stravy, ktorý nie je na mojej čiernej listine, je rybí tuk. U nás v strednej Európe nie je konzumácia morských rýb taká bežná ako v prímorských štátoch, takže ak nemáš každý týždeň na tanieri lososa alebo makrelu, kvalitný rybí tuk je určite riešením a nevyhýbal by som sa mu. (pokračovanie nižšie)

Úspešne chudnúť bez jojo efektu sa dá jednoducho – stačí, keď zo svojej stravy nebudeš nič vynechávať.“

Muž v kuchyni


Viac si o tom môžeš prečítať v nasledujúcom článku:

pokračovanie:

Počas obdobia jesene a zimy, keď nie je toľko slnečného žiarenia, z ktorého by sme získavali Vitamín D, je na mieste uvažovať nad jeho suplementáciou. Odporúčanie užívať ho v tomto období považujem za logické, aj keď ho ja osobne neberiem samostatne ako doplnok stravy. Niekoľko výskumov preukázalo, že je tento vitamín dôležitý nielen pre zdravie kostí, ale aj na posilnenie imunity.

A spomeniem ešte jeden – Vitamín C. Spoločne s dostatočným množstvom tekutín je totiž považovaný za spôsob, ako si skrátiť dobu prechladnutia. Kedykoľvek som prechladnutý, zvyšujem príjem vitamínu C. Nie žiadne echinacei alebo kurkumy – s vyzdvihovaním ich super preventívnych vlastností sa stretávam len u ich predajcov, ale ich naozajstný a významný dopad na imunitu nebol zatiaľ preukázaný.

Ak by som to teda zdrhnul, som proti bezhlavému užívaniu doplnkov stravy len preto, že ti niekto povie, že dnešné potraviny sú nekvalitné a preto si musíš kúpiť doplnok stravy. Kvalita potravín sa dnes striktne kontroluje a v EÚ musí byť všetko na etikete uvedené. Tvrdiť, že sú na trhu všetky potraviny nekvalitné je naozaj lož, aj keď to chce trochu času zorientovať sa v ponuke výrobcov, ktorí vedia, že sme tak zaneprázdnení, že nemáme čas čítať a rozhodujeme sa len podľa ceny.

Kvalitné, ale naozaj kvalitné doplnky stravy má zmysel užívať, ale len za konkrétnym účelom a nie len tak pre istotu. 

Mysli na to, keď budeš z ďalšej skupinovej prednášky odchádzať s pocitom, že ti z kohútika tečie hrdzavá voda, že ovocie, ktoré si kúpiš je len papierová maketa bez výživovej hodnoty a celý svet smeruje k armagedonu, ale keď si kúpiš tento mulitivitamín… a ďalej to už určite poznáš.

CHCEŠ SA NAUČIŤ JESŤ, ČO CHCEŠ A CHUDNÚŤ?